Комунальний заклад "Ліцей №25" Кам`янської міської ради


запам'ятати

 

Музей ім. О.Гончара

Шкільний музей, безумовно, можна віднести до одного з феноменів вітчизняної культури й освіти. Музейні експонати впливають водночас на інтелектуальні й емоційні процеси розвитку дитини, а кожна експозиція є своєрідним транслятором через предмети знань, навичок, суджень, оцінок і почуттів, сприяючи формуванню особистісного ставлення дитини до цінностей культурної спадщини, її естетичному вихованню та розвитку креативного мислення.

 

Мал 1. Літературний музей Олеся Гончара  Ліцей №25

Літературний музей Олеся Гончара  створено у Ліцеї №25 м.Кам’янське 2007 року відповідно до наказу Департаменту з гуманітарних питань № 39 від 15.05.2006 р.

У музеї зібрано фотографічні матеріали, документи, копії рукописів, особисті речі Олеся Гончара, а також його твори, спогади, щоденники, розташовані за розділами в хронологічному порядку.

Експозиція розміщена за розділами:

- «Дитинство», що містить фотографічні матеріали із  зображенням батьків О.Гончара, бабусі, старшої сестри, а також розташовано  макет хати у с.Суха, де виріс майбутній письменник, графічні роботи учнів школи  до його творів;

- «Юність», «Студентські роки» та «Воєнний період», де представлено  елементи воєнної форми, приладдя, особисті речі, копії рукописів, фото  у військовому одязі, а також фото однополчан О. Гончара;

       - «Дніпропетровщина»,  що  містить копії рукописів роману «Прапороносці», який був написаний після повернення з фронту, за який О.Гончар отримав першу премію. Також розділ знайомить з родиною рідної сестри Гончара - О.Т.Сови, яка була берегинею пам’яті брата все своє життя.

- «Собор», де  встановлено дерев’яний макет церкви, яку було зруйновано для побудови киснево-конверторного цеху сучасного ДМКД, спогади про написання роману і матеріали, які  підтверджують, що роман «Собор»  був написаний про наше місто Кам’янське та  славетних металургів заводу.

- «Громадсько–політична діяльність» показана  фото письменника з однодумцями, відомими літераторами та громадськими діячами світу.

- «О.Гончар – людина», де  екскурсоводи знайомлять слухачів із родиною письменника, з її традиціями, уподобаннями.

- «Вшанування пам’яті» зібрано матеріали, які розповідають про  історію створення музею.

У передмузейному приміщенні – холі встановлено експозиційні стенди:

1. У розділі «Літературна Дніпропетровщина» екскурсоводи знайомлять  слухачів з письменниками Дніпропетровщини, фото і короткий опис творчості яких міститься на стенді.

 2. У розділі «Олесь Гончар і світ»  усі можуть ознайомитись із діяльністю О.Гончара у світовому масштабі, як політика, як депутата Верховної Ради України. На стенді розміщено карту світу, де схематично зображено країни, які відвідав Гончар як депутат Верховної Ради та представник Ради миру.

3. У розділі «Берегиня пам’яті Олеся Гончара» відвідувачі музею знайомляться з творчістю дружини О.Гончара – Валентини Данилівни Гончар, яка написала спогади про подружнє життя з письменником.

Експозиції постійно оновлюються і поповнюються. Екскурсоводи музею постійно беруть участь у конкурсі фахової майстерності. Починаючи з 2018 року представники Ліцею є переможцями обласного конкурсу «Моя батьківщина – Україна». Кращими екскурсоводом є Маляренко Христина, дипломант Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів, 2018 р. м.Чернігів.

 

Музей  підтримує зв’язки та  співпрацює з музеєм – садибою О.Гончара у с. Суха Полтавської області, музейними  кімнатами у с.Ломівка, Національної Гірничої академії, ДНУ м.. О.Гончара,  спілкою письменників Дніпропетровщини, родиною письменника (дружиною В.Д.Гончар, онукою Л.Гончар), літературним клубом «Віварт» (кер. Марія Дружко), міським товариством краєзнавців «Кам`янське – Дніпродзержинськ

Рада музею складається з 6 секторів: фондового, інформаційного, пошукового, кореспондентського, екскурсійного, експозиційного.

Відповідно  до профілю у музеї розміщено бібліотеку, якою користуються учні та вчителі нашої школи.                                                    

Мал. 3 Структура ради музею

Рада музею та педагоги школи щодо популяризації творчості О.Гончара використовують такі форми:

-        дослідницька робота та участь учнів у роботі шкільного наукового товариства «Творча феєрія»;

-        допомога у підготовці  та проведенні виховних годин для учнів шкіл міста;

-        участь у Всеукраїнському  конкурсі «Моя батьківщина – Україна»

-        конкурси малюнків та ілюстрацій до творів О.Гончара;

-        конкурси учнівських творів за творчістю письменника;

-        виступи лекторської групи  на виховних годинах;

-        робота пересувної та стаціонарної  виставок   за різними темами;

-        проведення Гончарівських тижнів та декад у квітні кожного року;

-        підготовка і захист конкурсних проектів  «Найкращий буклет», «Куточок Олеся Гончара»                                                              

-        участь у екскурсіях з метою вивчення топоніміки Дніпропетровського краю у творах О.Гончара;

-        розробка і підготовка текстів для тематичних екскурсій;

-        майстер – класи для молодших груп екскурсоводів;                                                                                                 

- зустрічі з відомими людьми (письменниками міста, дослідниками творчої спадщини, близькими і рідними О.Гончара.

 

  Частими гостями музею є ветерани педагогічної праці – учителі нашого Ліцею, ветерани праці.

 


Мал.4 Виступ у музеї

 

Музей відвідують учні інших навчальних закладів.       

 У музеї відбулася цікава зустріч з місцевою письменницею Марією Дружко, яка є лауреатом премії Олеся Гончара.

Володимир Іванович Сіренко відзначав своє 80-річчя у нашому музеї презентацією книги.                                  Музей Олеся Гончара своїм художнім доробком, активною громадською діяльністю, проведенням екскурсій формує в учнів почуття любові до найдорожчих святинь українців – родини, Батьківщини, мови, історичної пам’яті, рідної природи і справді є важливим центром навчально-виховної роботи.              

Популяризація роботи музею Ліцею та педагогічного колективу триває постійно. Так 18 травня 2023 року керівник музею Світлана Лисенко брала участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Краєзнавча робота в освітньому закладі: проблеми і перспективи»  (м.Новомосковськ).