Музей ім. О.Гончара
Шкільний музей, безумовно, можна віднести до одного з феноменів вітчизняної культури й освіти. Музейні експонати впливають водночас на інтелектуальні й емоційні процеси розвитку дитини, а кожна експозиція є своєрідним транслятором через предмети знань, навичок, суджень, оцінок і почуттів, сприяючи формуванню особистісного ставлення дитини до цінностей культурної спадщини, її естетичному вихованню та розвитку креативного мислення.
Мал 1. Літературний музей Олеся Гончара Ліцей №25
Літературний музей Олеся Гончара створено у Ліцеї №25 м.Кам’янське 2007 року відповідно до наказу Департаменту з гуманітарних питань № 39 від 15.05.2006 р.
У музеї зібрано фотографічні матеріали, документи, копії рукописів, особисті речі Олеся Гончара, а також його твори, спогади, щоденники, розташовані за розділами в хронологічному порядку.
Експозиція розміщена за розділами:
- «Дитинство», що містить фотографічні матеріали із зображенням батьків О.Гончара, бабусі, старшої сестри, а також розташовано макет хати у с.Суха, де виріс майбутній письменник, графічні роботи учнів школи до його творів;
- «Юність», «Студентські роки» та «Воєнний період», де представлено елементи воєнної форми, приладдя, особисті речі, копії рукописів, фото у військовому одязі, а також фото однополчан О. Гончара;
- «Дніпропетровщина», що містить копії рукописів роману «Прапороносці», який був написаний після повернення з фронту, за який О.Гончар отримав першу премію. Також розділ знайомить з родиною рідної сестри Гончара - О.Т.Сови, яка була берегинею пам’яті брата все своє життя.
- «Собор», де встановлено дерев’яний макет церкви, яку було зруйновано для побудови киснево-конверторного цеху сучасного ДМКД, спогади про написання роману і матеріали, які підтверджують, що роман «Собор» був написаний про наше місто Кам’янське та славетних металургів заводу.
- «Громадсько–політична діяльність» показана фото письменника з однодумцями, відомими літераторами та громадськими діячами світу.
- «О.Гончар – людина», де екскурсоводи знайомлять слухачів із родиною письменника, з її традиціями, уподобаннями.
- «Вшанування пам’яті» зібрано матеріали, які розповідають про історію створення музею.
У передмузейному приміщенні – холі встановлено експозиційні стенди:
1. У розділі «Літературна Дніпропетровщина» екскурсоводи знайомлять слухачів з письменниками Дніпропетровщини, фото і короткий опис творчості яких міститься на стенді.
2. У розділі «Олесь Гончар і світ» усі можуть ознайомитись із діяльністю О.Гончара у світовому масштабі, як політика, як депутата Верховної Ради України. На стенді розміщено карту світу, де схематично зображено країни, які відвідав Гончар як депутат Верховної Ради та представник Ради миру.
3. У розділі «Берегиня пам’яті Олеся Гончара» відвідувачі музею знайомляться з творчістю дружини О.Гончара – Валентини Данилівни Гончар, яка написала спогади про подружнє життя з письменником.
Експозиції постійно оновлюються і поповнюються. Екскурсоводи музею постійно беруть участь у конкурсі фахової майстерності. Починаючи з 2018 року представники Ліцею є переможцями обласного конкурсу «Моя батьківщина – Україна». Кращими екскурсоводом є Маляренко Христина, дипломант Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів, 2018 р. м.Чернігів.
Музей підтримує зв’язки та співпрацює з музеєм – садибою О.Гончара у с. Суха Полтавської області, музейними кімнатами у с.Ломівка, Національної Гірничої академії, ДНУ м.. О.Гончара, спілкою письменників Дніпропетровщини, родиною письменника (дружиною В.Д.Гончар, онукою Л.Гончар), літературним клубом «Віварт» (кер. Марія Дружко), міським товариством краєзнавців «Кам`янське – Дніпродзержинськ
Рада музею складається з 6 секторів: фондового, інформаційного, пошукового, кореспондентського, екскурсійного, експозиційного.
Відповідно до профілю у музеї розміщено бібліотеку, якою користуються учні та вчителі нашої школи.
Мал. 3 Структура ради музею
Рада музею та педагоги школи щодо популяризації творчості О.Гончара використовують такі форми:
- дослідницька робота та участь учнів у роботі шкільного наукового товариства «Творча феєрія»;
- допомога у підготовці та проведенні виховних годин для учнів шкіл міста;
- участь у Всеукраїнському конкурсі «Моя батьківщина – Україна»
- конкурси малюнків та ілюстрацій до творів О.Гончара;
- конкурси учнівських творів за творчістю письменника;
- виступи лекторської групи на виховних годинах;
- робота пересувної та стаціонарної виставок за різними темами;
- проведення Гончарівських тижнів та декад у квітні кожного року;
- підготовка і захист конкурсних проектів «Найкращий буклет», «Куточок Олеся Гончара»
- участь у екскурсіях з метою вивчення топоніміки Дніпропетровського краю у творах О.Гончара;
- розробка і підготовка текстів для тематичних екскурсій;
- майстер – класи для молодших груп екскурсоводів;
- зустрічі з відомими людьми (письменниками міста, дослідниками творчої спадщини, близькими і рідними О.Гончара.
Частими гостями музею є ветерани педагогічної праці – учителі нашого Ліцею, ветерани праці.
Мал.4 Виступ у музеї
Музей відвідують учні інших навчальних закладів.
У музеї відбулася цікава зустріч з місцевою письменницею Марією Дружко, яка є лауреатом премії Олеся Гончара.
Володимир Іванович Сіренко відзначав своє 80-річчя у нашому музеї презентацією книги. Музей Олеся Гончара своїм художнім доробком, активною громадською діяльністю, проведенням екскурсій формує в учнів почуття любові до найдорожчих святинь українців – родини, Батьківщини, мови, історичної пам’яті, рідної природи і справді є важливим центром навчально-виховної роботи.
Популяризація роботи музею Ліцею та педагогічного колективу триває постійно. Так 18 травня 2023 року керівник музею Світлана Лисенко брала участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Краєзнавча робота в освітньому закладі: проблеми і перспективи» (м.Новомосковськ).